Archiwum

Światowy Dzień Meteorologii – „Dawno zapomniane święto TGW”

Z okazji Światowego Dnia Meteorologii wszystkim koleżankom i kolegom – absolwentom TGW, dawnym i aktualnym pracownikom Instytutów Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Stacji Meteorologicznych i Hydrologicznych życzymy dużo satysfakcji z wykonywanych obserwacji i pomiarów, fantastycznych marzeń i skojarzeń podczas śledzenia chmur na niebie, sprawdzalności stawianych prognoz oraz satysfakcji w życiu osobistym

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Przy Zaporze w Dębem

       

Meteorologia – co o niej pamiętamy?

            Technikum Gospodarki Wodnej o kierunku meteorologia skończyłam nieomal 43 lata temu. W zawodzie pracowałam 10 lat, a następnie zostałam belferką  małych dzieci. Co ja jeszcze pamiętam? Szczerze? – niewiele. No cóż, od czego jest Internet? Nie będę ukrywała, że to, co poniżej przeczytacie, to nie moje mądre treści.

Na początek proponuję kilka podstawowych pojęć. Meteorologia jest nauką o pogodzie - jedną z najbardziej skomplikowanych i trudnych nauk. Musi korzystać z osiągnięć i doświadczeń takich nauk, jak fizyka, chemia, matematyka czy geografia. Wszyscy ludzie oczekują, że meteorologia pozwoli na prawidłowe przewidywanie zmian pogody. Aby jednak można było przewidywać zmiany, należy najpierw dokładnie poznać wszystkie procesy, które zachodzą w atmosferze i mają wpływ na aktualną i przyszłą pogodę, a jest ich bardzo wiele. Pogoda to aktualny stan atmosfery w danym miejscu i w danym momencie; w szerszym ujęciu – warunki meteorologiczne występujące na danym obszarze. Aktualny oznacza, że pogoda trwa chwilę, a to znaczy, że dany typ pogody może trwać kilka sekund, jak i kilka dni. Pogoda zawsze dotyczy tylko jednego miejsca. Na przykład zachmurzenie może spowodować, że w jednym miejscu będziemy mieć pogodę pochmurną, a niedaleko obok słoneczną. I rzecz bardzo istotna: pogoda jest zawsze. Może być dobra, zła, słoneczna, deszczowa, mglista, ale jest zawsze. Nie mówimy więc, że „nie ma pogody”. Zapamiętajmy – "pogoda jest zawsze".
Klimat - ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim. Składniki pogody - temperatura, ilość i rodzaj opadów, prędkość wiatru, zachmurzenie i zjawiska atmosferyczne, np. burze lub gradobicia. Podaje się je w codziennej prognozie pogody. Podstawowy zestaw przyrządów służący do pomiarów meteorologicznych to: klatka meteorologiczna, wiatromierz, deszczomierz, termometr gruntowy, heliograf lub przyrząd do pomiarów promieniowania słonecznego.Czy można skutecznie przewidywać pogodę? - prognoza pogody nie zawsze się sprawdza. Najbardziej sprawdzalne są kilkugodzinne prognozy, z długoterminowymi jest już znacznie gorzej. Zebrane w stacjach meteorologicznych dane umieszczane są na specjalnych mapach. Są to mapy synoptyczne, czyli służące do prognozowania pogody. Obraz znajdujący się na mapie przedstawia pogodę w pewnej chwili na większym obszarze Ziemi, na przykład w Europie. Dysponując kilkoma kolejnymi mapami można przewidywać przemieszczanie się mas powietrza i frontów atmosferycznych w najbliższych godzinach. Skuteczność prognoz kilkugodzinnych jest bardzo wysoka. Jednak im prognoza jest bardziej długoterminowa, tym jej skuteczność jest mniejsza. Wynika to ze skomplikowanych procesów zachodzących w atmosferze. Lokalne oznaki pogody - Na podstawie obserwacji barwy nieba, wyglądu chmur, ciśnienia powietrza, temperatury powietrza, obserwacji świtu i zmierzchu można także przewidywać pogodę.

      

Światowy Dzień Meteorologii obchodzimy corocznie 23 marca na pamiątkę wejścia w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku, jako kontynuatora Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej, powstałej w 1873 roku. W tym dniu krajowe organizacje próbują zwrócić uwagę społeczeństwa na przyczyny 90% klęsk żywiołowych spowodowanych pogodą, klimatem oraz wodą. Celem WMO jest zapewnienie każdemu państwu (narodowi), niezależnie od jego rozwoju gospodarczo-ekonomicznego, dostępu do prognozy pogody oraz informacji dostosowanych do podstawowych potrzeb kraju. WMO skupia się na wcześniejszym ostrzeganiu ludności przed wystąpieniem zagrożeń ze strony pogody oraz transgranicznych zagrożeń środowiska na dużym obszarze. Obchody święta związane są z podkreśleniem znaczenia służb meteorologicznych i hydrologicznych w walce z katastrofami naturalnymi. Każdego roku obchody Światowego Dnia Meteorologii poświęcone są jednemu tematowi. Koncentrują się one wokół problemu globalnych zmian klimatu

Michel Jarrud,  Sekretarz generalny WMO zachęcał młode osoby do aktywnego uczestniczenia w działaniach dotyczących spowolnienia zmian klimatycznych słowami: wMłodzież, która zwiąże się przyszłości z zawodem meteorologa, hydrologa lub klimatologa będzie miała realny wpływ na społeczeństwo poprzez zapewnienie bezpieczeństwa i dobrobytu danego państwa”.

Może powyższe argumenty zachęciłyby absolwentów szkół podstawowych do nauki w Dębem, a władze szkolne i samorządowe do  przywrócenia  szkole dawnej rangi poprzez powrót do korzeni i kształcenie na poziomie technicznym w kierunkach: meteorologia, hydrologia, budownictwo wodne i żegluga śródlądowa? Może w dalszym ciągu należy drążyć temat?

                                                                                   Zebrała i scaliła: Grażyna Chojnowska

 

 

      


Drukuj   E-mail

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

© 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Towarzystwa Przyjaciół Szkoły przy Zaporze w Dębem
Tworzenie stron internetowych Pedros.com.pl