Archiwum

Światowy Dzień Meteorologii 2021 rok

W Światowy Dzień Meteorologii, obchodzonym 23 marca, Światowa Organizacja (WMO) podkreśliła we wtorek kluczową rolę oceanów w kształtowaniu globalnej pogody i klimatu oraz umacnianiu globalnej gospodarki i bezpieczeństwa żywnościowego.

„Zmiany klimatyczne mocno dotykają oceany, ale także zwiększają zagrożenia dla setek milionów ludzi” – ostrzegła WMO, podkreślając, że obserwacje, badania i usługi są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Tegoroczne święto odbywa się pod hasłem „ocean, nasz klimat i pogoda”. W związku z tym WMO przypomniała, że ocean działa jako termostat Ziemi i przenośnik transmisyjny, który pochłania i przekształca znaczną część promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi. Prądy oceaniczne tworzą i rozprowadzają to ciepło wokół planety, często przez tysiące kilometrów, kształtując w ten sposób pogodę i klimat Ziemi w skali globalnej i lokalnej.

Jednak naturalna równowaga oceanów i atmosfery jest coraz bardziej zniekształcana przez skutki działalności człowieka. „Temperatura oceanu osiąga rekordowe wartości z powodu emisji gazów cieplarnianych, a zakwaszenie oceanów nie ustaje. Skutki tego będą odczuwalne przez setki lat, ponieważ oceany mają +długą pamięć+” – zaznaczył sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

 

Z okazji Światowego Dnia Meteorologii Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Szkoły przy Zaporze w Dębem składa Kolegom Meteorologom najlepsze życzenia.


Drukuj   E-mail

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

© 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Towarzystwa Przyjaciół Szkoły przy Zaporze w Dębem
Tworzenie stron internetowych Pedros.com.pl